Tekinimas

Tekinimas – medžiagų, ruošinių apdirbimo procesas, kurio metu, siekiant išgauti reikiamą formą, ruošiniams sukantis įvairiais peiliais pašalinami nereikalingi jų išoriniai ir vidiniai paviršiai (medžiaga). Tekinimo darbai apima įvairių griovelių įpjovimo, detalės atpjovimo ar nupjovimo, sriegių įpjovimo, įsriegimo ir kitas panašias operacijas.

Tekinimas ypač plačiai naudojamas automobilių, įvairių prietaisų ir įrenginių dalių gamyboje, kuomet reikia išgauti simetriškas detales, turinčias įvairių savybių, pavyzdžiui, skylių, griovelių, sriegių, smailių, įvairių skersmens laiptelių ir netgi kontūrinių paviršių. Priklausomai nuo Jūsų pageidavimų, galime ištekinti įvairaus sudėtingumo ir dydžio detales. Tekinimo procesui yra reikalingos tekinimo staklės, ruošiniai, tvirtinimo detalės ir pjovimo įrankiai.

 

Ruošinys yra iš anksto pagamintos medžiagos gabalas, pritvirtintas prie tvirtinimo įtaiso, kuris pats yra pritvirtintas prie tekinimo mašinos ir paleidžiamas suktis dideliu greičiu. Tekinimo metu paprastai naudojami vieno taško pjovimo įrankis, kuris taip pat yra užfiksuotas staklėse, nors kai kada naudojami ir daugelio taškų įrankiai. Pjovimo įrankis tekina sukamą ruošinį ir medžiagą mažų lustų pavidalu, taip sukurdamas ruošiniui pageidaujamą formą.

 

Tekinimo staklės yra bene universaliausios iš visų metalo pjovimo ir apdorojimo įrengimų. Tekinant paprastai gaminami riboto kiekio komponentai, kadangi pats tekinimo procesas yra gana imlus laikui. Kaip ir frezavimas, tekinimas dažnai naudojamas kaip antrinis procesas, siekiant patobulinti esamas detales ar gaminius, pagamintus naudojant kitas gamybines technologijas.

 

Tekinimas puikiai tinka tuo atveju, jeigu norite turėti papildomų tikslių ir simetriškų detalių gaminyje, kurio pagrindinė forma jau buvo suformuota. Į mus besikreipiantiems dažniausiai yra aktualios metalo tekinimo paslaugos. Praktikoje naudojama daug metalo apdirbimo būdų, tačiau tekinimas išlieka bene populiariausias ir kol kas tai yra vienintelis  būdas, kurį taikant galima pagaminti išties originalias gaminius ir detales.

 

Metalo tekinimo proceso metu  pjaunant  metalą yra apdirbama  tiek  vidinė, tiek ir išorinė metalo gaminio paviršiaus dalis, atliekamas metalo konstrukcijos pjovimas, kuris metalui suteikia reikiamą formą bei reikiamos kokybės paviršių. Ir vis dėlto, jei tekinimui kaip konstrukcinę medžiagą norite naudoti plieną, metalų lydinius, plastmasės gaminius, kompozicines medžiagas, stiklą, medieną, taip pat drąsiai galite kreiptis į mus.

 

Tekinimo operacijos skirstomos į vidines ir išorines. Išorinių operacijų (tekinimo) metu yra keičiama išorinis ruošinio skersmuo, o vidaus operacijų metu keičiamas vidinis skersmuo. Kiekviena iš šių operacijų apibrėžiama pagal naudojamo peilio tipą ir pjovimo kryptį. Tam, kad galėtume pasiūlyti klientams mažiausiai metalo apdirbimo kainą, itin kruopščiai kontroliuojame ir parenkame tris svarbius metalo tekinimo kintamuosius: metalo ištraukimo greitį, įrankių naudojimo trukmę ir paviršiaus apdailą.

 

Tam, kad šie trys kintamieji būtų subalansuoti, parenkame tinkamas eksploatavimo sąlygas ir taip pasiekiame minimalią apdirbimo kainą vienam gaminiui, didžiausią produkcijos normą ir (arba) geriausią paviršiaus apdirbimą, kuris yra pageidaujamas kiekvienai konkrečiai operacijai.

 

Kaip bus atliekami tekinimo darbai pirmiausia priklauso nuo metalo savybių ir sudėties. Atliekant grubų tekinimą yra įvertinimas įrankio sukimosi greitis bei tekinimo jėga, o atliekant švelnų tekinimą – gaminio paviršiaus grubumas, apdorojimo tikslumas ir  įrankių tvirtumas.

 

Tekinimo darbo efektyvumui didelę įtaką daro tekinimo greitis. Tam, kad tekinimo darbai būtų sėkmingi, būtina atlikti tekinimą be pertraukų ir pakankamai greitai. Kartu nuo to priklauso, kiek Jums teks mokėti už metalo apdorojimą tekinimo būdu. Kuo ilgiau tai užtruks, tuo daugiau teks patuštinti piniginę.  Atliekame tekinimo darbus naudojame specialiai šiems darbams skirtą įrangą, todėl galite būti tikri būsimų gaminių kokybe.

lt_LTLithuanian